Månadsinfo Juni 2011
Månadsbrev Juni
Jag vill först tacka för dagen då Beauty by Lina hade öppethus. Det var så kul med alla besök! Svaret på tävlingen var 937cm och närmast kom Sara Thörngren som gissade 999cm, så ett stort grattis till ”godispåsen” med med utvalda produkter från comfort zone passande nu inför sommaren.
Månadserbjudandet Juni- Hydramemory
Comfort Zone lanserar lagom till sommaren en helt ny hydramemory fuktserie som ger huden ny vitalitet och nytt liv. Den är speciellt utvecklad för att ge hydrolipid balans och fukt på djupet. Serien är nu bredare, för alla hudtyper och klimat i en ny fräsch design.
Aktiva ingredienser
Fukt är hudens första antigage försvar!
Serien består av 5 produkter
Cream gel- universalprodukt för en normal- eller fuktfattig hudtyp. I en smart tubförpackning. 50 ml 395 kr
Comfort Zone ögonmask för hemmabruk.
Vill passa på att önska dig en riktigt härlig sommar och semester!
P.S Glöm inte solcremen i sommarJ D.S
Trehalose: ett socker utvunnet från ökenväxter. Bildar en skyddande barriär runt cellerna och förhindrar fuktförlust.
Baobab extrakt: utvinns från bladen på ett träd känt som ”livets träd” då det kan bli upp till 5000år gammalt. Binder en stor mängd fukt i huden.
Trimoist TM: ett komplex som skyddar huden och är fuktbevarande.
Hyaluronsyra: gör huden mjuk och ”fyller ut” efetrsom den kan binda fukt upp till 1000ggr sin egen vikt
Fluid- fuktgivare till ung eller oren hy. Fräsch och ultralätt. 50 ml 495 kr
Extra cream- rik på lipider för en torrare, fuktfattigare hud som behöver mer näring eller i ett kallare klimat. Prefekt som nattcreme. 50 ml 595 kr
Serum- helt oljefri och används som en extra booster under cremerna för att ge maximalt med fukt. 30ml 595 kr
Fuktmask- rik på både fukt och lipider som snabbt återställer hudens fuktbalans på bara 10min. Huden får ny lyster och fasthet. 50 ml 595 kr
NYHET
Äntligen kan du vårda din tunna och känsliga hy runt ögonen även på hemmaplan. Med dessa eye-pathes jobbar vi aktivt på att ge snabba resultat på påsar och torrhetslinjer runt ögonen. Den är enkel att använda och ger en omedelbar känsla av fräschör. Masken främjar absorbtionen av de aktiva ingredienserna och du får ett synligt resultat efter bara 10min. Använd gärna tillsammans med din fukt eller lermask 1 gång i veckan. Applicera under ögat och ut över kråksparkarna. 695 kr/förp (innehåller masker till 8 tillfällen) eller 130 kr per förpackning.
Semesterstängt
Beauty by lina kommer att hålla semesterstängt 23/6-3/7 och 25/7-5/8. För aktuella öppettider övriga dagar ber jag dig lyssna av salongens telefonsvararen då dom kan variera lite under sommaren. Under mina öppettider är du alltid välkommen in till mig på salongen! Vid återbud och ändringar av tid ber jag dig att höra av dig i så god tid som möjligt, dock senast 24h innan behandling.
